| Model | 980KL |
| Wavelength | 980nm |
| Power | 30 watts |
| Pulse width | 15-300ms |
| Operating frequency | 1-10Hz |
| Operating mode | Continuous mode Pulse mode |
| Exit route | Optical fiber |
| Net weight | 10kg |
| Package size | 50*42*40cm3 |
| Power supply | AC110/220V±10%, 50Hz-60Hz |
Principle:
HONKON 980nm Diode Laser Series, targeted at to direct the energy of the 980nm wave to the capillaries with using patent technology aimed at oriented fiber optics max, has an effect on the capillaries because the rate of absorption light from hemoglobin at a wavelength of 980nm instantly leads to that the red blood cells in the capillaries are inactive due to the fact that the absorption rate of light at a wavelength of 980nm. The expanding capillaries instantly contract and coagulate, which leads to effectiveness in treating red blood thread.

Handle :
Laser fiber optic manipulator with three handles(available ring sizes: 1mm, 2mm, 3mm), depends on the depth of the vessels. Choose the right handle so as not to damage the surrounding tissue in this area. For example, if the patient has deep-seated vessels, you can choose a 3 mm handle.

Application:
1. Vascular network removal
2.Cherry angioma removal
3. Vascular lesions removal
Advantage:
1. Highly efficient laser: High power laser generator is imported from Germany, which can achieve efficient. treatment results and provide clients with satisfaction from the procedure. In addition, it increases the service life of the device.
2. Safety of the treatment procedure.
3. Non-invasiveness of the treatment procedure.
4.The emitted small laser beam works only on the angiothelial lesion, without affecting the surrounding tissues in this area.
5. Fast treatment speed, achieved through coordinated pulse action.
6. The compact design of the portable device allows it to be easily move.
7. The device’s guiding beam allows the doctor to precisely target angiothelectasis.
8. Two operating modes:
Continuous mode – for removing warts and papillomas
Pulse mode – for removing red blood pigments.
9. In pulse mode, you can adjust the energy and frequency.
10. Lack of consumables.
11. Air cooling allows the device to operate 24 hours a day.

|
Laser type |
980KL |
|
Wavelength |
980nm |
|
Power |
30 watts |
|
Pulse width |
15-300ms |
|
Operating frequency |
1-10Hz |
|
Operating mode |
Continuous mode Pulse mode |
|
Exit route |
Optical fiber |
|
Net weight |
10kg |
|
Package size |
50*42*40cm3 |
|
Power supply |
AC110/220V±10%, 50Hz-60Hz |