| Model | 808AL-01 |
| Laser type | diode laser |
| Wavelength | 808nm |
| Handle power | 300W |
| Laser barw power | 100 w/bar |
| Energy density | 3-80J/cm² |
| Pulse width | 5-100ms |
| Spot size | 13*13mm |
| Frequency | 1-10Hz |
| Cooling system | TEC+ Water cooling +Air cooling+micro channel |
| Power supply | AC110/220V±10%, 50Hz-60Hz |
Principle:
Based on the principle of selective photothermolysis, laser hair removal affects the entire hair structure, from the hair shaft to the follicle. Light energy with a specific wavelength of 808 nm is absorbed by endogenous chromospheric melanin, which leads to rapid heating and subsequent local thermal necrosis of the regenerative structures of the follicles.
Application:
Laser hair removal + additional rejuvenation
Handle:
Power 300W
Spot size: 13*13mm
Micro channel system

Advantage:
1. The large resource of the flashes of the handle is 20 million.2.. German imported emitters are used to ensure stable operation and long service life of the laser.
3.. Cooling system: sapphire cooling + water cooling + air cooling + TEC cooling module (independent of the environment, constant cooling temperature (comfort) + micro channel system
4.. High-speed sliding mode reduces procedure time.
5.. First-class assembly technology, which is carried out in the sterile workshop of Foxlight, which specializes in assembling diode lasers for large companies such as Alma and Lumenis. Assembling in a sterile environment and hermetically sealed will ensure the safety and long service life of the laser. Why Foxlight's sterile workshop - To prevent foreign bodies from entering. If proper assembly conditions are not met, dust particles and other foreign bodies will enter the handpiece and it will heat up.
6. No need to use consumable gel.
7. CPC made in the USA.
8. Using SHR technology, thanks to which hair is removed quickly and painlessly.
Before and after:
Technical specifications:
|
Model |
808AL-01 |
|
Laser type |
diode laser |
|
Wavelength |
808nm |
|
Handle power |
300W |
|
Laser bar power |
100 w/bar |
|
Energy density |
3-80J/cm² |
|
Pulse width |
5-100ms |
|
Spot size |
13*13mm |
|
Frequency |
1-10Hz |
|
Cooling system |
TEC+ Water cooling +Air cooling+micro channel |
|
Power supply |
AC110/220V±10%, 50Hz-60Hz |