| Model | M206 |
| Handle model | O-II |
| Current | max.6A |
| Cooling | Air Compressor + Oxygen Cylinder |
| Diameter of solution particles | ≤ 80um |
| Net weight | 36kg |
| Package size | 51*51*102cm |
| Power supply | AC110/220V±10%, 50Hz-60Hz |
Principle:
Water oxygen cleaning is an effective acne treatment system that creates a mixture of water, medical oxygen and nutrient liquid, spraying the composition onto the skin at a speed of 230 m/s. Part of the product penetrates into the deep layers of the epidermis using microparticles of 50-80 microns in size, completely cleansing the follicles and sebaceous glands.

Application:
1. Acne elimination.
2. Skin whitening, improving its texture.
3. Deep cleansing and moisturizing of the skin.
4. Treatment of folliculitis.
5. Used in combination with RF, IPL and E-light devices for deep skin cleansing before and after procedures.
Advantage:
Compared with other similar devices, HONKON M-206 gas-liquid peeling has a number of advantages, which include:
1. A special nozzle with three holes, manufactured by the Japanese company Fuji, to spray a mixture with a diameter of 50-80 μm (less pores 80-100 μm);
2. An imported pump from the German company "Thomas" provides a stable pressure of 8 atmospheres, under which a maximum speed of 230 m/sec can be achieved. Saline and vitamin solutions - the sprayed medicinal solution is a saline solution (isotonic 0.9% sodium chloride solution) or any vitamin cocktail, the droplets of which become an abrasive for exfoliation and, at the same time, nourish the cells.
3. Intensive massage - the procedure is distinguished by the fact that the rejuvenating effect becomes noticeable after the first sessions, since intensive massage with the help of cooled oxygen quickly normalizes the microcirculatory bed of the superficial vessels.
4. Air cooling allows the device to operate 24 hours a day.



Technical specifications:
|
Model |
M206 |
|
Handle model |
O-II |
|
Current |
max.6A |
|
Cooling |
Air Compressor + Oxygen Cylinder |
|
Diameter of solution particles |
≤ 80um |
|
Net weight |
36kg |
|
Package size |
51*51*102cm |
|
Power supply |
AC110/220V±10%, 50Hz-60Hz |