| Model | 980YK |
| Wavelength | 980nm |
| Power | 10 watts |
| Pulse width | 15-300ms |
| Operating frequency | 1-10Hz |
| Operating mode | Continuous mode Pulse mode |
| Output path | Optical fiber |
| Net weight | 20kg |
| Package size | 50*42*40cm3 |
| Power supply | AC110/220V±10%, 50Hz-60Hz |

Handle:
Laser fiber optic manipulator with three handles(available ring sizes: 1mm, 2mm, 3mm), depends on the depth of the vessels. Choose the right handle so as not to damage the surrounding tissue in this area. For example, if the patient has deep-seated vessels, you can choose a 3 mm handle.

Application :
1. Vascular network removal
2. Cherry angioma removal
3. Vascular lesions removal
Advantage:
1. Highly efficient laser: High power laser generator is imported from Germany, which can achieve efficient. treatment results and provide clients with satisfaction from the procedure. In addition, it increases the service life of the device.
|
Model |
980YK |
|
Wavelength |
980nm |
|
Power |
10 watts |
|
Pulse width |
15-300ms |
|
Operating frequency |
1-10Hz |
|
Operating mode |
Continuous mode Pulse mode |
|
Output path |
Optical fiber |
|
Net weight |
20kg |
|
Package size |
50*42*40cm3 |
|
Power supply |
AC110/220V±10%, 50Hz-60Hz |