| Model | 980KL |
| Wavelength | 980nm |
| Power | 10 watts |
| Pulse width | 15-300ms |
| Operating frequency | 1-10Hz |
| Operating mode | Continuous mode Pulse mode |
| Output path | Optical fiber |
| Net weight | 10kg |
| Package size | 50*42*40cm3 |
| Power supply | AC110/220V±10%, 50Hz-60Hz |
Principle:
HONKON 980nm Semiconductor Laser Series, Targeted at to direct the energy of the 980nm wave to the capillaries with using patent technology aimed at oriented fiber optics max, has an effect on the capillaries because the rate of absorption light from hemoglobin at a wavelength of 980nm instantly leads to that the red blood cells in the capillaries are inactive due to the fact that the absorption rate of light at a wavelength of 980nm is 980nm. The expanding capillaries instantly contract and coagulate, which leads to effectiveness in treating red blood thread.

Handle :
Laser fiber optic manipulator with three handles(available ring sizes: 1mm, 2mm, 3mm), depends on the depth of the vessels. Choose the right handle so as not to damage the surrounding tissue in this area. For example, if the patient has deep-seated vessels, you can choose a 3 mm handle.

Application:
1. Vascular network removal
2. Cherry angioma removal
3. Vascular lesions removal
Advantage:
1. Highly efficient laser: High power laser generator is imported from Germany, which can achieve efficient. treatment results and provide clients with satisfaction from the procedure. In addition, it increases the service life of the device.
| Model |
980KL |
|
Wavelength |
980nm |
|
Power |
10 watts |
|
Pulse width |
15-300ms |
|
Operating frequency |
1-10Hz |
|
50*330*200Working mode |
Continuous mode Pulse mode |
|
Output path |
Optical fiber |
|
Net weight |
15kg |
|
Package size |
35*33*20cm3 |
|
Power supply |
AC110/220V±10%, 50Hz-60Hz |