| Model | MX-V01 |
| Voltage | 15A |
| Maximum frequency | 50Hz |
| Magnetic energy | 2 Tesla |
| Magnetic pole width | 150us |
| Instant power | 1800KW |
| Power consumption | 2Kw |
| Handle 1 | MX-BH |
| Handle 2 | MX-AL |
| Power supply | AC110V/220V±10%,50-60Hz |
Principle:
Using technology (high-energy focused electromagnetic waves) to continuously expand and contract one's own muscles, so that the internal structure of the muscles can be deeply changed.

Handle:
MX-BH type manipulator, mainly for abdomen and buttocks
MX - AL type manipulator, mainly for arms and legs
Application:
1. Body shaping
2. Reduction of subcutaneous fat content
3. Reducing the appearance of "orange peel"
4. Weight loss
Advantage:
1. 30 minutes of surgery performed using the device can replace 180,000 muscle contractions.
2. The current strength is 1500A, the pulse width is 150-200MKS, the penetration depth is 10 cm, the intensity is 2 T, such power allows you to target the muscle layer, and not the internal organs
3. There are 2 big handles, all handles can be used at the same time.
4. The machine uses oil cooling technology, which has good heat dissipation ability.


|
Model |
MX-V01 |
|
Voltage |
15A |
|
Maximum frequency |
50Hz |
|
Magnetic energy |
2 Tesla |
|
Magnetic pole width |
150us |
|
Instant power |
1800KW |
|
Power consumption |
2Kw |
|
Handle 1 |
MX-BH |
|
Handle 2 |
MX-AL |
|
Power supply |
AC110V/220V±10%,50-60Hz |